Na co zwrócić uwagę przy wynajmie auta dostawczego?
irek86pl / 03.01.2021

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie auta dostawczego?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie auta dostawczego?

Samochód dostawczy to nie tylko środek transportu, ale i narzędzie lub miejsce pracy. Przyjmuje się, że samochód dostawczy ma dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony i do jego kierowania wystarczy prawo jazdy kategorii B. Zakup odpowiedniego auta dostawczego, które spełni wszystkie wymagania i nie będzie sprawiać problemów użytkowych może być nie lada wyzwaniem. Warto wiedzieć, na jakiej podstawie podjąć właściwą decyzję zakupu takiego auta.

W przypadku auta dostawczego ważna jest przestrzeń użytkowa, która musi być dopasowana do aktualnych potrzeb firmy i rodzaju działalności. Wiadomo, że duża firma budowlana będzie potrzebowała większego auta niż na przykład dostawca sklepu osiedlowego. Należy również określić, jaka liczba miejsc siedzących jest potrzebna – czy na przykład wystarczą tylko dwa miejsca siedzące, bo kierowca będzie zazwyczaj poruszał się sam, czy raczej  wymagana jest większa liczba miejsc, np. z racji pomocy innych pracowników przy rozładunku. Kolejnym aspektem jest rodzaj napędu i spalanie. Najlepiej porównać modele samochodów i zweryfikować ich opłacalność.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy 2nova.pl: „Przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na silnik diesla, ale zawsze pomagamy sprawdzić różne opcje, tak, aby klient wybrał najlepszą dla siebie wersję ekonomicznego auta”.

Samochód dostawczy – blaszak, czy plandeka?

 

Ważną kwestią są koszty, więc należy zastanowić się, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup auta dostawczego i odpowiednio wcześniej pomyśleć nad wyborem powierzchni - przestrzeni załadunkowej samochodu. Często przedsiębiorcy, decydują się na klasyczne blaszaki albo na wynajem samochodu dostawczego w zabudowie paka plandeka 10ep. Porównując kilka modeli aut, należy wziąć pod uwagę przestrzeń załadunkową mierzoną w euro paletach (8ep lub 10ep). Po takim porównaniu może się okazać, że dopłacenie kilku, czy nawet kilkunastu złotych na dobę do usługi najmu innego modelu będzie ostatecznie bardziej opłacalne. Trzeba wziąć również pod uwagę koszty eksploatacyjne, a przede wszystkim spalanie pojazdu i dobór odpowiedniej mocy silnika względem wagi przewożonych ładunków.  Jeśli w ostatecznym rozrachunku okaże się, że w okresie najmu spalone paliwo i zużyte elementy jezdne danego modelu samochodu wychodzą drożej, niż wynajem większego auta, to wybór staje się oczywisty.

Wynajem samochodów dostawczych na umowę długoterminową

W przypadku wy najmu długoterminowego musimy przyjrzeć się wysokości miesięcznej opłaty i utracie wartości po danym okresie eksploatacji, gdy będzie już można oddać samochód, tak aby nie okazało się, że firma usługowa - wypożyczalnia samochodów dostawczych obciąży nas dodatkowymi opłatami za serwis i wymianę części, czy też oleju lub opon. Auto dostawcze ma ogromny wpływ na sposób funkcjonowania firmy. Od jego sprawności, spalania i innych kosztów eksploatacji zależy, ile firma wyda pieniędzy i w jaki sposób będzie realizowała swoje zadania. Im lepszy będzie samochód, tym lepiej dla firmy – więcej zaoszczędzi, uniknie przestojów spowodowanych awariami i będzie w każdej chwili przygotowana do wykonania transportu lub podjęcia się danego zlecenia.